IMG_0528.jpg

AMERYKA ŚRODKOWA- II edycja:
8 KRAJÓW, 6 STOLIC, BUDOWLE MAJÓW, KANAŁ PANAMSKI, WULKANY, JEZIORA, PARKI NARODOWE 

TERMIN 11.11-08.12.2017

PANAMA - Panama City, Casco Viejo, Kanał Panamski - obie strony kanału, Portobelo, Colon, wyspy Bocas del Toro; KOSTARYKA - San Jose, Limon, Punta Leona, wulkan i jezioro  Arenal; NIKARAGUA - Granada, Managua, Leon; HONDURAS - Copan; SALVADOR - La Union, San Salvador , Santa Ana; GWATEMALA - Ciudad de Guatemala, Antigua Guatemala, Panajachel, Rio Hondo, Quirigua, Flores, Tikal; BELIZE Xunantunich, Belmopan, Belize City; MEKSYK - Tulum,  Playa de Carmen, Cancun

Galeria zdjeć z I edycji w 2015 roku - zobacz tutaj

11.11.2017 Dzień 1. Warszawa - Panama City
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie o godz.04:20. Wylot do Panamy, o godz.06:15 przez Amsterdam . Przylot do Panamy ok. godz.16.35. Transfer do hotelu w  Panama City. Odpoczynek  i wyjazd na kolację z tańcami ludowymi w centrum miasta. Powrót do hotelu , nocleg.

12.11.2017 Dzień 2. Panama City (Panama)
Po śniadaniu tour po Panama City. Przejazd wzdłuż Kanału Panamskiego, którego oficjalne otwarcie nastąpiło 15 sierpnia 1914. Kanał oddziela Pacyfik od Morza Karaibskiego i Atlantyku, łącząc obie Ameryki (lista UNESCO). Na kanale są 3 zespoły śluz: Miraflores, Pedro Miguel i Gatun. Następnie udamy się na zwiedzanie muzeum przedstawiające historię ich budowy. Dalej przejazd przez dzielnice Amador na wysepki połączone groblą usypaną z materiału wydobytego w trakcie budowy kanału. Z wysepek rozciąga sie imponującą panoramą drapaczy chmur w centrum Panama City. Następnie przejazd do starej dzielnicy Casco Viejo, która  od 1997 roku wpisana jest na listę UNESCO. Spacer po uliczkach, przy których stoją zabytkowe domy z XVIII i XIX wieku. Powrót do hotelu. Nocleg. 

13.11.2017 Dzień 3. Portobelo – Colon
Śniadanie, wyjazd autokarem do  Portobelo – niewielkiego  miasta zamieszkanego przez ok. 5000 mieszkańców. W 1980 roku ruiny fortyfikacji wraz z fortem San Lorenzo wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W kościele pw. Św. Filipa znajduje się otoczona kultem figura Czarnego Chrystusa (zwiedzanie kościoła, fortu Portobelo, część historyczna) Wizyta w  forcie San Lorenzo (Park Narodowy San Lorenzo), Gatun Locks City Tour, miasto Colon, Port statków pasażerskich. Wspólny obiad. Powrót do Panama City i hotelu.

14.11.2017 Dzień 4. Panama City - Bocas Del Toro (Panama)
Przelot z Panama City do Bocas Del Toro w Panamie, a największej turystycznej atrakcji Panamy obok Kanału Panamskiego. Bocas del Toro to zagubiony w czasie archipelag wysp posiadający szczególną atmosferę urzekającej, niezapomnianej prostoty ukrytej w niezwykłej różnorodności roślin i starych zwyczajów. Czas na relaks. Nocleg w Bocas del Toro.

15.11.2017 Dzień 5. Bocas Del Toro (Panama)
Dzień przeznaczony na wycieczkę w obrębie Parku Narodowego. W czasie wycieczki będziemy szukać delfinów w Zatoce Delfinów, dalej popłyniemy na wyspę Cayos Zapatilla, gdzie  przejdziemy trasę przyrodniczą , później kąpiel na ładnej plaży  a w drodze powrotnej snoorkowanie  przy Cayo Coral .Powrót na Isla Colon do hotelu .Nocleg w Bocas del Toro.

16.11.2017 Dzień 6. Almirante, Panama - San Jose, Kostaryka
Rano wyjazd na  przystań wodną Taxi 25  i rejs do Almirante. Przejazd do stolicy Kostaryki - San Jose z postojem w miasteczku Limon, stanowiący główny port atlantycki Kostaryki, skąd eksportuje się dwa najważniejsze kostarykańskie towary - kawę i banany. Zwiedzanie miasteczka. Postój w parku Vargas, przerwa na obiad w restauracji. Wyjazd do San Jose. Zakwaterowanie. Czas wolny. Spacer po pobliskich uliczkach i parku.

17.11.2017 Dzień 7. San Jose - Wulkan Poas - Hotel Morgans w Punta Arenas, Kostaryka
Po śniadaniu wycieczka do Muzeum Złota w San Jose, Plac Kultury z Teatrem Narodowym. Spacer do Parku Centralnego , Katedra Metropolitana, powrot do hotelu. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Parku Narodowego z czynnym wulkanem Poas 2807m n.p.m. spacer do punktu widokowego przy kraterze 760m, spacer dookoła krateru i podziwianie pięknej panoramy. Spacer powrotny do autobusu i wyjazd na wybrzeże Punta Arenas do Hotelu. Po drodze malownicze wioski oraz największy skarb tego kraju - bujna tropikalna przyroda. Zakwaterowanie w hotelu.  Nocleg.

18.11.2017 Dzień 8. Hotel  Morgans - Rio Tarcoles - Hotel Montaña de Fuego w La Fortuna
Po śniadaniu wyjazd na Jungle Crocodile Safari. W programie przewidziano rejs łodzią po rzece Tarcoles, obserwację różnorodnego ptactwa wodnego oraz krokodyli amerykańskich zamieszkujących rzek Peñas Blancasę i jej okolice; widowiskowe karmienie krokodyli przez załogę łodzi. Wyjazd do Mistico Hanging Bridge. Przyjazd do Mistico i wycieczka po wiszących mostach. Wyjazd do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg.

19.11.2017 Dzień 9 . La Fortuna - Granada
Śniadanie. Po śniadaniu przejazd wzdłuż brzegów Jeziora Arenal, największego sztucznego zbiornika Ameryki Środkowej. Dalsza podróż w kierunku granicy z Nikaraguą. Po drodze objazd miasta Liberia. Dotarcie Trasą Panamerykańską do Peñas Blancas - granicy z Nikaraguą. Po przekroczeniu granicy przejazd wzdłuż ogromnego Jeziora Nikaragua, z postojem na fotografowanie wystających z wód jeziora dwóch wulkanów - Maderas 1394m n.p.m. i Concepción 1700m n.p.m. Dojazd do Granady - miasta założonego w 1523 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Hernándeza de Córdoba (miasto wpisane na listę UNESCO). Wieczorny spacer po mieście. Nocleg.

20.11.2017 Dzień 10. Wulkan Masaya - Wysepki na jeziorze Managua-Granada
Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Masaya, zwiedzanie rynku z wyrobami ludowymi, muzeum wulkanu, następnie spacer wokół krateru, obserwacja panoramy jeziora Managua i okolic, wizyta w Jaskini Nietoperzy. Powrót do Granady przez Lagune de Apoyo. Wycieczka po jeziorze Managua, zwiedzanie fortu San Pablo, wizyta na wyspie małp, obserwacje ptaków, ok. 60 wysepek, możliwość kąpieli w jeziorze. Wspólny obiad na jednej z wysepek. Powrót do hotelu w Granada. Czas wolny.

21.11.2017 Dzień 11. Granada - Managua - Leon, Nikaragua
Po śniadaniu wyjazd do Managua  - stolicy Nikaragui. Postój przy dawnym centrum miasta zniszczonym podczas trzęsienia ziemi w 1972 r. - pozostałości dawnej katedry, nowy Pałac Prezydencki. Następnie przejazd do miasta Leon (wpisane  na listę UNESCO) założonego w 1523 r. drugiego pod względem wielkości miasta w Nikaragui. W 1956 r. tutaj zastrzelony został dyktator Anastasio Somoza. Zwiedzanie miasta. Zakwaterowanie  w hotelu. Czas wolny. Nocleg.

22.11.2017 Dzień 12. Leon - La Union, Salwador
Po śniadaniu wyjazd do granicy Nikaragua – Salvador. Później dalsza jazda do La Union .Po drodze przerwa na obiad.  Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Nocleg.

23.11.2017 Dzień 13. La Union - San Salvador - Santa Ana
Po śniadaniu wyjazd do stolicy Salwadoru – San Salvador, położonej w środkowej części kraju u stóp wulkanu San Salvador. Po przyjeździe zwiedzanie miasta. I dalsza jazda do Santa Ana. Zwiedzanie „Pompejów Ameryki Środkowej”. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Nocleg

24.11.2017 Dzień 14. Santa Ana - Antigua
Po śniadaniu wyjazd z Santa Ana  do granicy z Gwatemalą w La Hachadurado  przejazd do Antigua Guatemala, dawnej stolicy Gwatemali. Droga wiedzie górzystymi terenami przez malowniczo położone miejscowości Jutiapa, Cuilapa, nad brzegiem Jeziora Amatitlan, Villa Nueva, Barcenas aż do Antigua. Wizyta na Cerro de la Cruz .Zakwaterowanie  w hotelu. Popołudniowy spacer po miasteczku, które zachowało charakterystyczny układ ulic krzyżujących sie pod kątem prostym, zwiedzanie ulicznych bazarów i sklepików. Czas wolny. Nocleg.

25.11.2017 Dzień 15. Antigua
Śniadanie. Następnie wyjazd do Finki Filadelfia na plantację kawy, tour po plantacji ukazujący cały cykl produkcji kawy od sadzonki do degustacji. Powrót do miasteczka. Wolny czas. Nocleg

26.11.2017 Dzień 16. Antigua - Panajachel
Śniadanie. Następnie wyjazd do  pięknie położonego nad jeziorem Atitlan miasteczka Panajachel. Wycieczka po jeziorze Atitlan, wizyta u Maximona. Następnie Spacer uliczkami miasteczka. Po południu powrót do Panajachel. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

27.11.2017 Dzień 17. Panajachel - Chichicastenango - Guatemala City - Rio Hondo
Po śniadaniu wyjazd na punkt widokowy, z którego widać całą panoramę Jeziora Atitlan uważanego przez wielu za najpiękniej położone jezioro na świecie z trzema wulkanami na przeciwległym brzegu. Następnie wyjazd do Chichicastenango na spacer po mieście w poszukiwaniu lokalnej synkretycznej religii wyznawanej przez potomków dawnych Majów. Wizyta na bazarze w centrum miasteczka położonym miedzy kościołem Św. Tomasza z XVI w. Podziwiamy  stroje  indian Quiché oraz ich dziwnie brzmiący  język. Po zwiedzeniu Chichicastenango wyjazd do Gwatemala City. Zwiedzamy Placu Konstytucji i Rynek. Wyjazd do Rio Hondo. W  Rio Hondo zatrzymujemy się w hotelu na nocleg.

28.11.2017 Dzień 18. Rio Hondo. Esquipulas - Copan
Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Esquipulas, zwiedzanie katedry w Esquipulas. Wyjazd do El Florido granica z Hondurasem. Tam przechodzimy odprawę graniczną i udajemy się dalej do Copan, dawnej stolicy państwa Majów zwanej przez badaczy Atenami Nowego Świata. Jest to jedno z najdłużej nieprzerwanie zamieszkałych miast Ameryki prekolumbijskiej. Copan położone jest  przy granicy z Gwatemalą nad rzeka Rio Copan. Zwiedzanie imponujących pozostałości Copan wpisanych na listę UNESCO. Przyjazd do miasteczka Copan. Obiad. Zakwaterowanie w hotelu w miasteczku Copan. Czas wolny. Nocleg.

29.11.2017 Dzień 19. Copan - Rio Dulce
Po śniadaniu wyjeżdżamy do Quirigua, która była w przeszłości ważnym ośrodkiem kultury Majów (lista UNESCO). Zwiedzamy ten ośrodek z zachowanymi ołtarzami i stelami pokrytymi inskrypcjami i płaskorzeźbami. Najwyższa ze stelmierzy 10 metrów i waży 65 ton. Kontynuujemy podróż do Rio Dulce, gdzie na przesmyku między rzeką a Jeziorem Izabal znajduje się niewielki zamek Castillo San Felipe z 1651 roku strzegący Jeziora Izabal i znajdujące się na  jego brzegach kopalnie złota oraz srebra, przed piratami wpływającymi z Atlantyku przez rzekę Rio Dulce. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

30.11.2017 Dzień 20. Rio Dulce - Flores
Po śniadaniu wyjeżdżamy do Castillo San Felipe – jest to hiszpański kolonialny fort przy wejściu do jeziora Izabal we wschodniej Gwatemali jeden z popularniejszych miejsc turystycznych regionu. Zwiedzamy twierdze.  Po zwiedzeniu Castillo San Felipe jedziemy dalej w kierunku Flores. Po drodze na krótki odpoczynek zajeżdżamy do Finki El Paraiso (Raj), aby rozkoszować się kąpielą w ciepłych siarkowych wodach pod wodospadem. Flores to niewielka wyspa - miasteczko położona na Jeziorze Peten Itza połączona groblą ze stałym lądem. Zakwaterowanie w hotelu na wyspie. Wieczorem spacer promenadą dookoła wyspy. Zakwaterowanie. Nocleg.

01.12.2017 Dzień 21. Flores - Tikal - Flores
Po śniadaniu wyjazd do Tikal (lista UNESCO) i zwiedzanie tajemniczego, wymarłego miasta Majów z zagubionymi w dżungli unikalnymi piramidami. Spacer miedzy świątyniami - Acropolis Norte, Gran Plaza z piramidami Wielkiego Jaguara i Piramida Masek, Mundo Perdido - najstarsza część dawnego miasta oraz najwyższa z budowli Templo IV (70m) od podstawy. Powrót do hotelu we Flores. Wieczorny spacer po wyspie. Nocleg.

02.12.2017 Dzień 22. Flores - Xunantunich -  Belmopan- Belize City
Po śniadaniu wyjazd  do byłej angielskiej kolonii (Honduras Brytyjski). Przekroczenie granicy Gwatemali z Belize w punkcie Melcho de Mencos. Po drodze zwiedzanie ruin religijnego ośrodka Majów - Xunantunich. Wyjazd z Xunantunuch do Belmopan, tour po mieście, autobusem.Następnie przejazd do Belize City, największego miasta tego małego karaibskiego państwa na Jukatanie. Przyjazd do Belize City, tour po mieście, autobusem. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

03.12.2017 Dzień 23. Belize City - Playa De Carmen (Meksyk)
Po śniadaniu przejazd autobusem z Belize City do granicy z Meksykiem, zwiedzanie Tulum i dalej przejazd do Playa de Carmen. Zakwaterowanie w hotelu all inclusive. Nocleg.

04.12.2017 Dzień 24. Playa De Carmen (Meksyk)
Całodzienny wypoczynek w Playa de Carmen na Jukatanie.

05.12.2017 Dzień 25. Playa De Carmen
Śniadanie . Wolny czas i plażowanie . Dla chętnych wycieczka fakultatywna :   wyjazd i zwiedzanie Chichen Izta. Jest to rozległy kompleks UNESCO i jedno z ciekawszych stanowisk Majów na półwyspie Jukatan. Stanowisko słynie z dobrze zachowanych kamiennych budowli, jak piramidy schodkowe Zamek i Świątynia Wojowników, wielki plac  (tzw. Wielki Rynek), Wielkie Boisko z kamiennymi bramkami do gry w piłkę, siedziba rządu i wysokie na 22,5m obserwatorium zwane Caracol („ślimak”). Uważa się, że Majowie prowadzili stąd obserwacje astronomiczne, by wyznaczyć terminy zasiewów i ceremonii religijnych. Powrót do hotelu na nocleg.

06.12.2017 Dzień 26. Playa De Carmen (Meksyk)
Całodzienny wypoczynek w Playa de Carmen na Jukatanie.

07.12.2017 Dzień 27 . Playa De Carmen (Meksyk)
Godz. 12:00 wykwaterowanie z hotelu. Do odjazdu  korzystamy z ALL. 16:00 transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy o godz.20:00.

08.12.2017 Dzień 28. Warszawa
Przylot do Warszawy o godz.18:10.

Niniejsza oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.