PORTUGALIA - AZORY (Sao Miguel – Faial - Pico) oraz LIZBONA

3.jpg

Nazwa Azory pochodzi prawdopodobnie od portugalskiego Açor – jastrząb lub Azures – kolor niebieski. W 2007 r. National Geographic uznał Archipelag Azorski za jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów świata. Archipelag leży na Oceanie Atlantyckim, ok. 1500 km od Portugalii, do której należy. Wyspy zostały odkryte w XV w. przez portugalskich żeglarzy po drodze do Nowego Świata. Archipelag dzieli się na trzy grupy: wschodnią z wyspami Sao Miguel i Santa Maria, centralną, do której należy Terceira, Graziosa, Sao Jorge, Pico i Faial oraz zachodnią z Flores i Corvo. Z uwagi na przepływający Golfsztrom wyspy mają łagodny klimat, co sprawia, że cały rok jest tu zielono. Czarne pionowe klify, błękit Oceanu, rozległe kratery prastarych wulkanów z krystalicznie czystymi jeziorami tworzą wyjątkową scenerię, uderzającą naturalną urodą. Szczególnie warto przyjechać na Azory wiosną i latem. Wiosną można zachwycać się kwitnącymi azaliami, z których słynie Furnas na Sao Miguel. Wczesnym latem na całym archipelagu można podziwiać kwitnące hortensje, wyjątkowo spektakularne na wyspie Flores, której nazwa pochodzi właśnie od kwiatów.

Sao Miguel- największa wyspa archipelagu, ma długość 65 km i szerokość 16 km. Jest to najczęściej wybierana wyspa przez turystów, z uwagi na niebywale bogatą roślinność nazywana Zieloną Wyspą. Sao Miguel można polecić wszystkim miłośnikom natury, a także amatorom aktywnego wypoczynku. W jej południowo-zachodniej części leży Ponta Delgada, stolica i największy port wyspy. To urokliwe miasteczko zachowało dawną urodę, ma kręte uliczki idealne na wieczorne spacery, na placu 5 Outubro koncentruje się życie, a latem odbywają się koncerty i festyny. Ponta Delgada, z uwagi na położenie jest także idealną bazą wypadową do zwiedzania wyspy. Na północy wyspy znajduje się miasteczko Ribeira Grande, znane z bardzo żyznych okolic: uprawia się tu nawet herbatę! Ciemna, żwirowa plaża wyróżniona certyfikatem Błękitna Flaga jest znana wśród windsurferów. Na południu leży Vila Franca do Campo, pierwsza stolica Sao Miguel, z uprawami ananasów, bananów, pomarańczy i winogron. Okolice Furnas znane są ze zjawisk geotermalnych. Można tu podziwiać gorące, siarkowe źródła. W niektórych miejscach ziemia jest tak gorąca, że można ją wykorzystać do przyrządzania regionalnej potrawy cozido, którą gotuje się parę godzin w garnku zakopanym w ziemi. Nad morzem w Ilheu da Villa jest naturalny basen kąpielowy, wyróżniony Błękitną Flagą.

Faial- ma 21 km długości i 14 km szerokości. Jest trzecią najbardziej zaludnioną wyspą archipelagu z ok. 15 tys. mieszkańców. Cabeço Gordo - najwyższy wulkan wyspy o wysokości 1043 m - jest świetnym punktem widokowym na Niebieską Wyspę porośniętą hortensjami. Miasteczko Horta jest punktem wypadowym wycieczek na obserwacje wielorybów, pływanie z delfinami, nurkowanie, żagle czy windsurfing.

Pico- ma wydłużony kształt, 42 km długości i 15,2 km szerokości. Zamieszkuje ją ok. 15 tys. mieszkańców. Pico nazywa się Szarą Wyspą, gdyż pokrywają ją pola lawowe, m.in. Misterio da Prainha, Misterio das Bandeiras i Misterio de São João, Nad wyspą dominuje wulkan Pico. .  (2351 m n.p.m.). Główny krater nazywany jest Pico Grande, a wewnątrz niego znajduje się stożek lawy znany jako Piquinho. Z wysokości ok. 1200 metrów można już zobaczyć prawie całą wyspę i sąsiednie wyspy Faial i São Jorge, a ze szczytu w pogodny dzień także Graciosę i Terceirę.

1 dzień (7.07.2019): Warszawa 15,10  – Sao Miguel 23,55 z przesiadką w Lizbonie
Po przylocie do Ponta Delgada transfer do hotelu Vila Nova (lub innego o tym samym standardzie) w Ponta Delgada na Wyspie SAO MIGUEL – największej spośród 9 Wysp Archipelagu Azorów (759 km²). Nocleg.

2 dzień (8.07.2019): Sao Miguel
Po śniadaniu całodniowa wycieczka do doliny Furnas i gorących źródeł. Rozpoczniemy od przejazdu w stronę jeziora Lago Das Furnas, gdzie będziemy mogli obserwować geotermalną aktywność: bulgoczące, lecznicze błota oraz naturalną wodę mineralną ze specyficznym składem pierwiastków i minerałów a wszystko to w oparach wulkanicznych wyziewów. Lokalni mieszkańcy wykorzystują te właściwości wulkanu do gotowania tradycyjnej potrawy cozido - swego rodzaju gulaszu z rożnymi rodzajami mięsiwa i warzyw, które w dużych glinianych naczyniach zasypuje się w dołach popiołami wulkanicznymi i „gotuje” kilka godzin w gorącej ziemi. Będziemy mogli skosztować tego niezwykłego przysmaku podczas przerwy na lunch (dodatkowo płatne ok. 20 eur/os). Następnie przejazd do Parku Terra Nostra z egzotycznymi kwiatami, starymi drzewami i naturalnymi basenami z wodą termalną. Dalej przejedziemy do Pico do Ferro, skąd roztacza się panorama na całą dolinę Furnas. Na zakończenie dnia, wizyta na plantacji herbaty w jednej z dwóch czynnych fabryk herbaty w Europie. Przyjazny klimat Azorów, pozwala na uprawę krzewów herbacianych i produkcję dobrej jakości herbat: zielonych i czarnych. Po zwiedzaniu fabryki Gorreana, czas wolny na herbatę w tutejszej herbaciarni. Powrót do hotelu, obiadokolacja (fakultatywnie) i nocleg.

3 dzień (9.07.): Sao Miguel
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie zachodnich terenów wyspy, gdzie prowadzi droga ze spektakularnymi widokami kraterów wulkanicznych. Zatrzymamy się na punkcie widokowym Vista do Rei, skąd będziemy mogli podziwiać dwa jeziora: Green Lake oraz Blue Lake i przekonać się czy ich nazwy odzwierciedlają kolory wód, które kontrastują ze stromymi bokami 12 km krateru wulkanicznego Caldeira das Sete Cidades, gdzie ulokowane są jeziora. Jadąc w dół drogi „zajrzymy” do wnętrza wulkanu i dotrzemy do malowniczej wioski Sete Cidades z jej charakterystyczną architekturą, wspaniałymi drzewami i kwiatami. W drodze powrotnej przejedziemy w okolice Ponta Delegada na plantację ananasów aby poznać specyfikę uprawy tych owoców i skosztować wyrabianego z nich lokalnie likieru ananasowego. Po południu powrót do hotelu, obiadokolacja (fakultatywnie), czas wolny i nocleg.

4 dzień (10.07): Sao Miguel
Po śniadaniu zwiedzanie rozpoczniemy od fabryki ceramiki w miejscowości Lagoa, której wzornictwo charakterystyczne jest dla całej Portugali. Następnie skierujemy się w stronę Lagoa do Fogo – „jeziora ognia” które ulokowało się w kraterze wulkanicznym. Otoczone endemiczną roślinnością, ogromne jezioro z przejrzystymi wodami i piaszczystymi plażami jest niezwykłym rezerwatem przyrody. Zatrzymamy się również przy Caldeira Velha, jeziorku wulkanicznym położonym na stoku wulkanu Lago do Fogo, gdzie będzie możliwość zakosztowania kąpieli w gorących wulkanicznych źródłach. Dalej przejedziemy do Ribeira Grande, typowego miasteczka Azorów na północnym krańcu wyspy z interesującą architekturą wykorzystującą często bazaltowe, wulkaniczne skały w które obfituje wyspa. Na zakończenie degustacja miejscowych likierów wyrabianych tu w co najmniej kilku gatunkach. Po południu powrót do hotelu, obiadokolacja (fakultatywnie), czas wolny i nocleg.

5 dzień (11.07)
Śniadanie - wycieczka na wieloryby i delfiny, czas wolny lub zwiedzanie stolicy wyspy Ponta Delgada, nocleg

6 dzień (12.07): Sao Miguel - Faial
Śniadanie. Transfer na lotnisko. Przelot do HORTY na Wysie Faial (173 km²), zwanej „Błękitną Wyspą” od różnorodnych odcieni tego koloru używanych do dekorowania domów. Horta jest głównym miastem, któremu port jachtowy nadaje wyjątkowy na Azorach kosmopolityczny charakter. Transfer do hotelu Faial (lub innego o tym samym standardzie). Nocleg.

7 dzień (13.07): Faial – Pico - Faial
Śniadanie. Transfer do portu. Rejs (30 minut) na wyspę PICO, gdzie znajduje się imponujący, najwyższy szczyt Portugalii
(2351 m n.p. m.), któremu wyspa zawdzięcza swą nazwę. Wyjazd z MADALENA wzdłuż północnego wybrzeża. Przejazd do CACHORRO - zachwycającej formacji z osobliwą skałą, której kształt przypomina pysk psa. Przejazd w kierunku wioski
S. ROQUE-( jeżeli zostanie zakończony remont drogi do wioski), krótki postój na zwiedzanie starej fabryki przetwórstwa wielorybniczego oraz naturalnych basenów.
Przejazd górską drogą (900 m n.p.m.), podziwanie jeziora Capitao.
Następnie zwiedzanie Muzeum Wielorybów w LAJES. Przejazd wzdłuż południowego wybrzeża.
Krótki postój w Misterios de Sao Joao i  w S. Mateus – zwiedzanie kościoła.
Powrót do Madalena,  rejs na wyspę FAIAL. Nocleg.

8 dzień (14.07): Faial
Śniadanie. Wyjazd na wycieczkę do ESPALAMACA. Przejazd malowniczą drogą górującą nad Doliną Flamengos, pełną róźnokolorowych plantacji, kwiatów i malowniczych domów. Przejazd do CALDEIRA - podziwianie ogromnego krateru o średnicy 2 km i 400 m głębokości. Jest to najwyższy punkt tej wyspy, stanawiący rezerwat przyrody. Następnie przejazd do CAPELINHOS, jednej z głównych atrakcji na Faial; możliwość obejrzenia wyniku erupcji 1957 roku, która przeobraziła krajobraz niszcząc pola i domy, a jednoczesnie dała początek nowemu lądowi. Zwiedzanie muzeum ukazującego ewolucję wybuchów wulkanicznych. Powrót do hotelu w Horcie. Czas wolny.

9 dzień (15.07)
Śniadanie – czas wolny

10 dzień (16.07)
Śniadanie transfer na lotnisko i przelot do Lizbony z przesiadka na Sao Miguel

11 dzień (17.07)
Śniadanie, zwiedzanie Lizbony z przewodnikiem

12 dzień  (18.07)
Śniadanie lub lunch pakiet,  transfer na lotnisko i wylot do Polski o 9,35 a przylot do Warszawy 14,25

Cena zawiera:

  1. Bilety lotnicze: Warszawa-Lizbona Warszawa; Lizbona –Sao Miguel-Lizbona; Sao Miguel- Faial-Sao-Miguel
  2. Prom : Faial – Pico-Faial
  3. 11 noclegów –hotele 3 i 4  **** ze śniadaniami: Sao Miguel -  5 noclegów, Faial – 4 noclegi, Lizbona – 2 noclegi
  4. Wycieczka na wieloryby i delfiny w cenie!
  5. Wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem,
  6. Opiekę przedstawiciela biura Euro 90,
  7. Ubezpieczenie Signal-Iduna(NNW, KL, Choroby Przewlekłe i bagaż)
  8. Lokalni przewodnicy

Koszty dodatkowe: 100€/osoba  - bilety wstępów, lokalni przewodnicy, kierowcy, degustacje

MAŁA GRUPA 16-20 PAX.