baner_hawaje_japonia.jpg

JAPONIA- HAWAJE

25.09-15.10.2017


Dzień 1 – 25 września: WARSZAWA/WROCŁAW - TOKIO

Spotkanie na lotnisku, wylot do Tokio z przesiadką we Frankfurcie.
Wylot z Wrocławia do Frankfurtu LH1373 25SEP 1430 1550
Wylot z Warszawy do Frankfurtu LH1349 25SEP 1440 1625
Wspólny wylot z Frankfurtu do Tokio LH 716 25SEP 1805 1215+1

Dzień 2 – 26 września: TOKIO HANEDA
Przylot do Tokio na lotnisko Haneda o godz. 12:15. Transfer do hotelu. Po południu wizyta w najmodniejszej dzielnicy handlowej Tokio - słynnej Ginzie oraz przez Pałacem Cesarskim (Imperial Palace), który stanowi nie tylko faktyczne centrum Tokio, ale przede wszystkim  metaforyczne centrum lub raczej serce Japonii. Tutaj za murami mieszka najbardziej szanowana i ukochana postać w Japonii - Jego Wysokość Cesarz Akihito. Wieczorem spacer po dzielnicy Kabuki-cho, które jest centrum nocnych rozrywek Tokio. Nocleg w Tokio.

Dzień 3 – 27 września: TOKIO
Dzień rozpoczniemy od wizyty na Tsukiji Market - największym targu rybnym nie tylko w Japonii, ale i na świecie. Stąd świeże ryby codzienne dostarczane są do setek sushi barów w całym kraju. Kontynuujemy zwiedzanie Tokio - Meiji Jingu, sintoistyczny chram wzniesiony w 1920 roku na cześć cesarza Meiji. Następnie przejdziemy przez Harajuku - mekkę wielbicieli Cosplay oraz miejsce, gdzie spotykają się najbarwniejsze młodzieżowe subkultury współczesnej Japonii; Omotesando, gdzie znajdziecie eleganckie i bardzo drogie butiki oraz Shibuya - najmodniejsza dzielnica dzisiejszego Tokio, pełna restauracji, barów, nocnych klubów, błyszczącą jaskrawymi neonami nigdy nie zasypia. Przy północnym wejściu do stacji Shibuya stoi słynny pomnik psa Hachiko. W pobliżu pomnika znajduje się największe w Shibuya i najczęściej fotografowane skrzyżowanie Tokio. Przejazd metrem do najstarszej dzielnicy Tokyo - Asakusy, gdzie znajduje się kompleks świątyń, m.in. świątynia buddyjska Sensoji oraz chram sintoistyczny Asakusa Jinga. Przejazd metrem do portu, gdzie zaokrętujemy się na statek, który przez Zatokę Tokijską przewiezie nas na futurystyczną, sztucznie stworzoną wyspę Odaiba. Zachód słońca z tarasu Aqua City na metropolię tokijską. Powrót metrem do hotelu. Nocleg w Tokio.

Dzień 4 –28 września: HAKONE - FUDŻI
Przejazd do Hakone. Rejs po wulkanicznym jeziorze Ashi, tradycyjnym, japońskim statkiem z widokiem na górę Fuji (przy sprzyjającej pogodzie). Fuji-san jest nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Japonii, ale także jej nawyższym szczytem (3776m npm) i miejscem kultu. Jeszcze bardziej okazale prezentuje się z widokowych tarasów na sąsiednim, aktywnym wulkanie Hakone, gdzie wyjedziemy kolejką linową. Wieczorem powrót do Tokio na nocleg.

Dzień 5 – 29 września: KIOTO
Rano przejazd shinkansenem (superszybki pociąg osiągający prędkość do 350 km/h) do Kyoto (2 h 20 m). Zwiedzanie jednej z historycznych stolic Japonii, obecnie stolicy kulturalnej, pełnej unikalnych na skalę światową zabytków architektury drewnianej, sztuki ogrodowej i warsztatów rękodzielniczych. Odwiedzimy jedną z najsłynniejszych japońskich świątyń, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, buddyjską Świątynię Złotego Pawilonu Kinkaku-ji . Spacer po przyświątynnych ogrodach Ryona-ji, Śwątyni Spokojnego Smoka, reprezentujących styl karesansiu (suchy krajobraz) - miejscu medytacji Zen. Odwiedziny w rezydencji szoguna Nijo-jo, perełce architektonicznej, zachwycającej ściennymi malowidłami, "śpiewającymi podłogami"
i harmonijnie zaprojektowanym ogrodem. Wizyta w świątyni Kiyomizu-dera, położonej na malowniczym wzgórzu, jednej z najpiękniejszych i zarazem największej świątyni buddyjskiej
z VII wieku. Prowadzi do niej wąska uliczka ze sklepikami, w których można nabyć lokalne pamiątki. Serce świątyni znajduje się na drewnianym tarasie, z którego rozciąga się przepiękny widok na miasto. Spacer romantycznymi uliczkami Higashiyama, gdzie czas się zatrzymał. Można tutaj podziwiać perły zabytkowej architektury drewnianej Kyoto. Wieczorem wizyta w dzielnicy Gion, gdzie znajdują się "machiya" domy spotkań, w których pracują Gejsze. Zanim udamy się do hotelu przejdziemy jeszcze uliczką Pontocho - jedną z najbardziej urokliwych w Japonii. Nocleg w Kioto.

Dzień 6 – 30 września: KIOTO - NARA - OSAKA
Rano zwiedzanie Fushimi Inari, Świątyni Tysiąca Bram Tori oraz wizyta w tradycyjnej
w destylerni sake (możliwość zakupu lokalnych trunków). Następnie wycieczka do Nary, pierwszej stolicy Japonii, która mieści jedne z najpiękniejszych zabytków Kraju Kwitnącej Wiśni. Najsłynniejszym jest buddyjska świątynia Todaiji - największa na świecie drewniana konstrukcja. Wewnątrz znajduje się ogromny brązowy posąg Buddy (Daibitsu). Spacerując po Parku Nara, w którym żyje ponad 1000 oswojonych danieli, odwiedzimy kilka innych obiektów sakralnych, między innymi chram Kasuga Taisha z VIIIw., do którego prowadzi kręta uliczka z tysiącem kamiennych, omszonych latarni. Przejazd na nocleg do pobliskiej Osaki.

Dzień 7 - 1 października OSAKA - OKAYAMA - HIROSHIMA
Wizyta na zamku w Osace . Przejazd shinkansenem do Okayamy. Wizyta w ogrodzie Koraku . (Koraku-en), założonym w 1686 r. Ten dość nietypowy ogród, założony na wyspie rzeki Ashi, jest pokryty połaciami trawy i zbóż - ryżem i pszenicą, uprawia się tutaj również herbatę, a wzdłuż spacerowych ścieżek stoją pawilony do ceremonii picia herbaty. Karoku-en uważany jest za jeden z trzech najpiękniejszych ogrodów krajobrazowych w Japonii, założony został w XVII wieku obok rezydencji jednego z japońskich wielmoży. Wizyta na Zamku Wron , który jako jeden z dwóch w Japonii ma czarną fasadę (pozostałe są białe). Przejazd shinkansenem do Hiroshimy. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem wspólne wyjście na specjalność tego regionu - okonomiyaki. Nocleg w Hiroshimie.

Dzień 8 – 2 października: HIROSZIMA – MIYAJIMA - NAGOJA
Wizyta w Parku Pokoju, poświęconym ofiarom bomby atomowej oraz zwiedzanie muzeum przedstawiającego historię prac nad bombą oraz jej wpływ na dzieje ludzkości. Przejazd promem na wyspę Miyajima, nazywaną "wyspą świątyń". Zwiedzanie wyjątkowej świątyni Itsukushima. Otwarte galerie chramu, największa brama torii (16m) stojąca na wodzie.
Miyajima uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Japonii. Następnie wizyta w przepięknie położonym kompleksie świątynnym Daishoin, gdzie podziwiać można wizerunki najważniejszych japońskich bóstw: Kannon, Jizo, Siedmiu Bogów Szczęścia. Wjazd kolejką gondolową na górę Misen , skąd rozpościerają się widoki na Morze Seto, a przy przejrzystym powietrzu - na wyspę Shikoku. Powrót do Hiroshimy, przejazd do Nagoi na nocleg.

Dzień 9 – 3 października: NAGOJA- TAKAYAMA
Przejazd pociągiem do Takayamy. Spacer Kami-Sannomachi - główną ulicą miasteczka słynącego z tradycyjnej drewnianej architektury i utalentowanych cieśli. Wyjazd do wiosek Shirakawago i Ainokura, tworzących coś na kształt japońskiego skansenu z tradycyjnymi domami i zagrodami, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Takayamie.

Dzień 10 – 4 października: NAGANO – SHIGAKOGEN
Poranna wizyta na lokalnym targu w Takayamie. Przejazd malowniczą górską drogą do Nagano. W drodze do Nagano zatrzymamy się w Matsumoto, gdzie znajduje się jeden z najbardziej autentycznych i najwspanialszych zamków typu daymio, namiestników szoguna. Zwiedzanie Nagano, gospodarza zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998. Wizyta w buddyjskiej świątyni Zenko-ji . Przejazd do Shigakogen, które zimą zamienia się w największy ośrodek narciarski na świecie (21 połączonych ze sobą gór!), nocleg w ryokanie z onsenem.

Dzień 11 – 5 października: SHIGAKOGEN – TOKIO - HONOLULU
Rano wizyta w Parku Jigokudani , gdzie z gorących źródeł (onsenów) korzystają śnieżne małpy - jedyne tego typu miejsce na świecie. Powrót do Tokio. Wieczorem wylot do Honolulu i przylot rano tego samego dnia do Honolulu (różnica czasu). CI 018 04OCT 2010- 0840
W drodze z lotniska do centrum miasta wizyta w Pearl Harbour i zwiedzanie muzeum.
Zakwaterowanie w hotelu przy plaży, odpoczynek.
Nocleg w Honolulu.

Dzień 12 – 6 października: HONOLULU
Do południa czas przeznaczony na plażowanie bądź zakupy.
Po południu wyjazd do Centrum Kultury Polinezji, założonego w 1963 przez mormonów, największej kulturowej atrakcji Hawajów. Wizyta w kolejnych narodowych wioskach skansenu –Samoa, Fidżi, Tahiti, Tonga, Markizy, Nowa Zelandia, udział w najciekawszych występach, przedstawieniach i pokazach rzemiosła. Rewia na wodzie, film w technologii I-Max na ekranie o wysokości kilku pięter. Kolacja w formie bufetu – hawajska uczta luau oraz największa nocna rewia na całym Pacyfiku – półtoragodzinne widowisko muzyczne w teatrze pod gołym niebem, powrót do hotelu (Cena: 70 USD - przewodnik, transport, wstępy, kolacja, show- impreza fakultatywna ). Nocleg w Honolulu.

Dzień 13 – 7 października: HONOLULU
Całodniowa wycieczka wokół wyspy Oahu. Wyjazd na punkt widokowy Tantalus, a następnie przejazd do krateru Diamond Head – jedenego z trzech charakterystycznych stożków z tufu (wulkanicznej, porowatej skały), na którego szczycie (232m npm) stoi najjaśniejsza latarnia morska Pacyfiku. Stąd rozpościera się widok na Waikiki oraz ciągnące się do masywu Koko Head zielone przestrzenie. Diamond Head nazywano kiedyś Leahi – miejscem ognia i wierzono, że odwiedziła je bogini ognia i wulkanów Pele. Współczesna nazwa nawiązuje do brytyjskich żeglarzy, którzy ujrzawszy po raz pierwszy błyszczące w słońcu kalcyty przekonani byli o odkryciu złóż diamentów. Postój przy gejzerze Halona (Halona Blowhole), wypluwającym wodę morską na wysokość nawet i 15m, możliwość obserwacji humbaków. Nad Zatoką Hanauma zobaczymy naturalny zbiornik (będący schronieniem dla tysięcy kolorowych, tropikalnych ryb), który powstał sześć tysięcy lat temu gdy morze wdarło się w miejsce, gdzie runęła ściana krateru Koko Head. Postój na Sandy Beach – znanej też jako Obama Beach, gdzie uczył się surfować były już prezydent USA Barrack Obama. Przejazd na punkt widokowy Makapu’u, lunch na najdłuższej plaży Oahu - Waimanalo Beach (6,5 km piasku ciągnące się wzdłuż imponującego masywu Koolau) i czas na kąpiel w oceanie. Po południu przejazd do Doliny Świątyń, zwiedzanie Byodo-In, cynobrowej świątyni poświęconej Buddzie, otoczonej ogrodami medytacyjnymi, będącej repliką japońskiej świątyni o tej samej nazwie, znajdującej się w Uji. Przejazd na Sunset Beach – słynną wśród surferów plażę, popularną ze względu na wysokie fale i urzekające zachody słońca, a następnie do Zatoki Waimea, gdzie zimą fale sięgające ponad dziewięciu metrów tworzą jedno z najbardziej atrakcyjnych (i niebezpiecznych) miejsc do surfowania. Pod wieczór wizyta na plantacji ananasów, gdzie spróbować można słynnych lodów ananasowych . Powrót do hotelu i nocleg w Honolulu.

Dzień 14 – 8 października: HONOLULU
Dzień przeznaczony na plażowanie bądź zakupy.
Nocleg w Honolulu.

Dzień 15 – 9 października: BIG ISLAND
Transfer na lotnisko. Przelot do Hilo na Big Island.
Big Island (Duża Wyspa) to niezwykły ląd , gdzie nad pięknymi plażami górują ośnieżone szczyty, kilometrami ciągnął się lasy deszczowe, uprawy tropikalnych kwiatów i wielkie hodowle bydła, a codzienne życie toczy się w cichym pomruku aktywnego wulkanu Kilauea. Zgłębianie tajemnic wyspy zaczniemy od Parku Królowej Liliuokalani i przejazdu słynną aleją figowcową (Banyan Dr.). Park uważany jest za największy tradycyjny ogród japoński na wschód do Wschodu. Następnie kamienne ogrody i giełda rybna Suisan. Przejazd nad atakowaną wielokrotnie przez tsunami zatoką Hilo i tropikalny las deszczowy z postojem nad malowniczą zatoką Onomea do Honomu - dawnej osady hawajskich kowbojów paniolo. Wizyta w Parku Stanowym Akaka – spacer przez las deszczowy, szlakiem przyrodniczym porośniętym przez niebieskie i rożowawe kwiaty imbiru, zarośla dzikich niecierpków i orchideii do wodospadów Akaka i Kahuna. Akaka to jeden z najpiękniejszych i najbardziej dostępnych wodospadów wyspy. Przejazd przez plantację Mauna Loa, gdzie rosną orzeszki macadamia oraz wizyta na plantacji orchidei Akatsuka. Z plantacji orchidei przejazd wzdłuż masywu Mauna Loa do Parku Narodowego Hawajskich Wulkanów (Hawaii Volcano National Park) – zwiedzanie podziemnego tunelu lawowego - Thurston Lava Tube, do ktorego prowadzi łatwy szlak porośnięty gigantycznymi paprociami. Z punktu widokowego Kilauea zobaczymy gejzery parowe (steam vents) w bulgoczącym dnie krateru oraz niezwykłe, superinteraktywne Muzeum Jaggera, w którym skomplikowana aparatura bezustannie drukuje dane na temat aktywności sejsmicznej wyspy. Tu mierzy się puls wulkanu i rejestruje najdrobniejsze drgnienia skorupy ziemskiej. Obejrzeć można archiwalne filmy, freski przedstawiające legendę o boginii Pele wykonane przez lokalnego artystę a także bliżej poznać pracę wulkanologów. Budynek usytuowany jest nad krawędzią kaldery Kilauea z pięknym widokiem na dymiący krater Halemaumau. Przejazd widokową drogą łańcucha kraterów – Chain of Craters Road. Do czarnej plaży Punalu’u, gdzie na faktycznie czarnym piasku wygrzewają się hawajskie żółwie morskie dotrzemy przez pustynię Kau. Możliwość kąpieli. Kolejnym niezwykłym miejscem będzie Lava Tree State Monument – miejsce, gdzie w 1790 r. we wrzącej rzece magmy spłonął ogromny las ohii. Kiedy ostygła lawa z wypalonych drzew zostały tylko dziwaczne, powyginane, czarne formy, które dziś, po ponad 300 latach, mieszają się z zielonymi, odrodzonymi drzewami ohii. Relaks w gorących źródłach. Pod wieczór przejazd do Kalapana – opustoszałego miasta częściwo zniszczonego przez wybuch wulkanu Kilauea w 1990r. Miejscowość zalana morzem lawy do dziś zachowała się nienaruszonym stanie, znajdują się tam ruiny domów, mieszkań oraz budynków publicznych, a zastygła lawa stworzyła tu nowe pasmo wybrzeża w rejonach, gdzie dotarła do samego morza. Ludzie, którzy pozostali w Kalapana, do dziś obserwować mogą strugi lawy spływającej po zboczach wulkanu Kilauea. Transfer do hotelu, nocleg w Hilo ( w czasie wycieczki lunch).

Dzień 16 – 10 października: BIG ISLAND
Drugi dzień zwiedzania Dużej Wyspy. Wyjazd na Mauna Kea (4205 m npm) - licząc od podstawy najwyższą gorę świata (ponad połowa zanurzona jest w oceanie).Uwaga! Temperatura na szczycie góry może być zbliżona do 0 st. C! Dla rozgrzania ciała i zmysłów – wizyta na plantacji kawy kona połączona z degustacją. Kona to gatunek kawy uważany za najlepszy na świecie, który hodowany jest tylko na wyspie Hawaii. Wizyta w Towarzystwie Historycznym Kony (ciekawy zbiór artefaktów kultury hawajskiej, pamiątki z czasów pierwszych ranch i plantacji), przejazd nad zatokę Kealakekua, gdzie w 1779 roku w walce z tubylcami zginął słynny odkrywca James Cook. Następnie odwiedzimy Puʻuhonua o Hōnaunau National Historical Park, święte miejsce Hawajczyków. Początki tego miejsca sięgają 1200 roku, kiedy wybudowano tu pierwszą świątynię. Każdy Hawajczyk, który złamał kapu - religijny system prawny - mógł uniknąć kary (często śmierci), jeśli dotarł do tego miejsca – azulu (puʻuhonua). Imponujące wrażenie w skansenie (jedno z najlepiej zachowanych polinezyjskich miejsc kultu na Hawajach) robią kii – drewniane podobizny bogów o groźnych wyrazach twarzy oraz baraszkujące po drugiej stronie zatoki delfiny długoszczękie (w czasie wycieczki lunch).
Wieczorem Island Breeze Lua – show kulturowy pokazujący bogatą tradycję mieszkańców tego regionu, połączony z kolacją z daniami kuchni polinezyjskiej (bufet) Breeze Lua (Cena: 96 USD- impreza fakultatywna)
Nocleg w Kailua-Kona.

Dzień 17 – 11 października: MAUI
Przelot na wyspę Maui.
Zwiedzanie kolejnej hawajskiej wyspy Maui zaczynamy w miasteczku surferów Paia, klimatycznej miejscowości, której świetność przypadła na czasy boomu trzciny cukrowej. Zachowała się drewniana zabudowa, staroświeckie salony tatuażu, piekarnia i sklepiki z antykami. Z pobliskiego klifu plaży Hookipa, mekki windsurfingu, rano podziwiać można mknących po falach surferów. Przejazd sławną Road to Hana – krętą drogę przecinającą stromymi zakosami wąwozy, strumienie, wodospady, połacie tropikalnego lasu deszczowego i poszarpane lawowe wybrzeże. Przystanek na półwyspie Keanae, gdzie rozbijają się z hukiem fale Pacyfiku. Możliwość skosztowania lokalnego przysmaku – chleba bananowego. Postój w Waianapanapa State Park, gdzie lawowe wybrzeże prezentuje się najbardziej okazale. Czarne, strome klify, wyrastające z morza skały, magmowe jaskinie i łuki, lawowe tunele i lśniący, czarny piasek plaż tworzą zupełnie nieziemski krajobraz. Przejazd do miasteczka Wailuku w drodze do doliny Iao, położonej w górach West Maui, gdzie zobaczymy słynny park z kominem lawowym – iglicę Iao. Dolina Królów Iao wywodzi swoją nazwę od boga nad bogami – Najwyższej Światłości. Tu, w pradawnych czasach Hawajczycy w tajemnicy grzebali swoich zmarłych władców. Kąpiel i relaks na słynnej złotej plaży Kaanapali lub czas wolny w pobliskim centrum handlowym w Whalers Village. Po południu przejazd do Lahaina – urokliwej osady wielorybników, królów i misjonarzy, dawnej stolicy wyspy Hawaii. Spacer po mieście, gdzie natknąć się można na miejsca takie jak Czytelnia Dżentelmenów, Cmentarz Marynarzy, tawernę Pioneer Inn z początku XXw., czy największe w całym USA drzewo figowe (banyan tree). Wieczór to najlepszy czas na zdjęcia osady. Zachód słońca nad Zatoką Lahaina ( w czasie wycieczki lunch). Nocleg.

Dzień 18 – 12 października: MAUI-LANAI-MAUI ( wycieczka fakultatywna)
Wypoczynek na jednej z plaż Maui lub opcjonalna całodniowa wycieczka (promem) na kolejną hawajską wyspę – Lanai (wycieczka dodatkowo płatne 155 USD – prom, przewodnik, transport na Lanai, bilety wstępu – lunch płatny dodatkowo). Wyspa ma kształ ostrygi, ale dla nielicznych, którzy tu docierają okazuje się prawdziwą perłą. Kiedyś znajdowała się tu największa na świecie plantacja ananasów – dziś miejsce wypoczynku sławnych i bogatych. Warto zobaczyć tu rezerwat morski na Zatoce Hulopoe (świetne miejsce do kąpieli, snorkelingu i zabawy z delfinami), zabytkową wioskę Kaunolu, wybrzeże wraków – Shipwreck Beach, gdzie na zdradliwej rafie na przestrzeni wieków rozbiły się setki statków (nieopodal znajdują się też słynne hawajskie petroglify), Ogród Bogów - skrawek Księżyca na Ziemi oraz przepiękną panoramę pięciu wysp ze szczytu Lanaihale (wyjechać można tylko samochodem 4x4). Nocleg na Maui.

Dzień 19 – 13 października: MAUI-LANAI
Przelot do Honolulu, a następnie wylot do Tokio.
CI 017 12OCT HNLNRT 1345 1655+1

Dzień 20 – 14 października: TOKIO NARITA
Po południu (16:55) przylot do Tokio (lotnisko Narita). Nocleg w Tokio.

Dzień 21 – 15 października: TOKIO – WARSZAWA/WROCŁAW
Po południu wylot z lotniska Tokio Haneda do Polski. Przylot w godzinach wieczornych. Wspólny lot do Frankfurtu: LH 717 14OCT HNDFRA 1405 1845
oraz dalej do Warszawy: LH1352 14OCT FRAWAW 2040 2215
i do Wrocławia: LH1374 14OCT FRAWRO 2110 2225
Zakończenie imprezy.