USA - Kanada raz a dobrze

BANER_USA.JPG

TERMIN 06.09-01.10.2017

Nowy Jork - Filadelfia - Waszyngton - Pittsburg - Wodospad Niagara  - Toronto -  Detroit - Chicago -Los Angeles - Palm Springs - Park Narodowy Joshua Tree - Las Vegas - Wielki Kanion Kolorado - Parki Narodowe Zion i  Bryce  - Dolina Śmierci - Bishop - Yosemite - San Francisco - Santa Monica - Los Angeles - Miami - Kennedy Space Center -Przylądek Canaveral - Park Narodowy Everglades - Miami


Dzień 1- 06.09.2017 NOWY JORK
Zbiórka w Warszawie, wylot do Nowego Jorku. Przylot. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Pierwsza tura zwiedzania. Dla chętnych wieczorem  wyjście do pubu z  muzyką na żywo.

Dzień 2- 07.09 NOWY JORK
O Nowym Jorku mówi się, że jest stolicą świata. Największe miasto USA odwiedza rocznie 40 milionów turystów. Kojarzone z luksusowymi butikami 5th Avenue, w których ubierają się bohaterki "Seksu w Wielkim Mieście", Mostem Brooklińskim, drużyną baseballową New York Yankees i zamachami z 11 września - Big Apple (Wielkie Jabłko), to niezwykła, tętniąca życiem metropolia, która nigdy nie zasypia. Całodzienne zwiedzanie Nowego Jorku: zobaczymy m.in. Statuę Wolności, Empire State Building, Most Brookliński, Centrum Rockefellera, Times Square, Ground Zero, Wall Street, 5th Avenue, kościół św. Trójcy oraz słynny Central Park. Wjazd na najnowszą atrakcję Nowego Jorku - One World Observatory, z pięknym widokiem Manhattanu i multimedialną prezentacją. Nocleg w Nowym Jorku.

Dzień 3- 08.09 NOWY JORK
Do południa druga część zwiedzania NYC. O ile pogoda pozwoli dwugodzinna przejażdżka rowerami po Central Parku. Dla chętnych (opcjonalnie) wieczorny spektakl na Brodway'u. Nocleg w Nowym Jorku.

Dzień 4 -09.09 NOWY JORK - FILADELFIA – WASZYNGTON
Rano wyjazd z Nowego Jorku do Waszyngtonu z krótkim zwiedzaniem Filadelfii (zobaczymy: Dzwon Wolności, Gmach Niepodleglości, Muzeum Flagii Amerykańskiej oraz najstarszą uliczkę w Stanach Zjednoczonych).   Nocleg w Waszyngtonie.

Dzień 5 - 10.09WASZYNGTON - PITTSBURGH
Rano zwiedzanie Waszyngtonu, stolicy USA, miasta nazwanego na cześć pierwszego prezydenta Ameryki - Jerzego Waszyngtona. Tu statystycznie, co dziewiętnasty mieszkaniec jest prawnikiem, a konsumpcja wina jest najwyższa wśród wszystkich stanów Ameryki.  Co najważniejsze jednak - miasto jest siedzibą rządu amerykańskiego oraz największej w Ameryce biblioteki - The Library of Congress, w której naliczono 535 mil półek z książkami.  W Waszyngtonie zobaczymy: Biały Dom i Kapitol (z zewnątrz), pomnik Tadeusza Kościuszki, pomnik Waszyngtona oraz pomnik ofiar wojny wietnamskiej i koreańskiej, Mauzoleum Lincolna, a także imponujący, wzniesiony w 2004 roku Memoriał II wojny światowej. Wyjazd do Pittsburgha. Wieczorna panorama miasta ze wzgórza Mt.Washington, na które wyjedziemy zabytkową kolejką. Nocleg w Pittsburgu.

Dzień 6- 11.09PITTSBURGH - WODOSPAD NIAGARA
Krótki przejazd przez centralną dzielnicę Pittsburgha - The Strip, gdzie znajdują się budynki związane z działalnością filantropa Carnegie oraz Heinza, producenta najsłynniejszego na świecie keczupu. Następnie przejazd do Wodospad Niagary po stronie amerykańskiej, spacer do wodospadów. Przejazd na stronę kanadyjską. Po południu rejs do czoła wodospadu statkiem Hornblower. Statek to najstarsza (a przy tym najciekawsza) turystyczna atrakcja Niagara Falls - wozi turystów nieprzerwanie od 1846. Nocleg w Niagara Falls.

Dzień 7- 12.09 TORONTO
Przejazd Niagara Parkway - widokową drogą wzdłuż kanionu rzeczi Niagary do urokliwego miasteczka Niagara-On-The-Lake, położonego u ujścia rzeki Niagary do jeziora Ontario. Po drodze zatrzymamy się w jednej z winiarni na degustację lokalnego specjału - wina lodowego (ice wine). W regione Niagary produkuje się 80% kanadyjskiego wina. Spacer po Niagara-On-The-Lake (dobre miejsce na zakupy oryginalnych pamiątek). Przejazd do Toronto. Wjazd na wieżę CN Tower (553 m), do niedawna najwyższą wolnostojącą konstrukcję świata, połączony z obiadem w świetnej, obrotowej, panoramicznej restauracji na szczycie wieży. Zwiedzanie dynamicznie rozwijającej się torontońskiej metropolii, będącej handlowym oraz finansowym centrum Kanady. Objazd miasta: Rogers Centre, Air Canada Centre, Casa Loma, the Royal Ontario Museum oraz Art Gallery of Ontario, modna, zamożna, artystyczna dzielnica Yorkville. Spacer po Distillery District (centrum artystyczne w starej wiktoriańskiej destylarni). Rejs do Centre Island - piękna panorama miasta z perspektywy jeziora Ontario.  Nocleg w Toronto.

Dzień 8- 13.09 TORONTO - DETROIT – CHICAGO
Przejazd z Toronto do Chicago z postojem w Detroit - zwiedzanie muzeum Forda. Dalsza jazda do Chicago. Nocleg w Chicago.

Dzień 9- 14.09 CHICAGO
Po śniadaniu zwiedzanie Chicago, nazywanego Wietrznym Miastem. Chicago, często niedocenianie, to miasto o fascynującej historii i architekturze. To tu właśnie w 1885 wzniesiono pierwszy na świecie drapacz chmur, a na początku XX wieku przeprowadzono odważny, innowacyjny projekt hydroinżynieryjny (zakończony sukcesem), którego celem było odwrócenie biegu rzeki Chicago tak, by wpadała do rzeki Mississippi zamiast do jeziora Michigan. Na przeciwko Instytutu Sztuki (Art Institute of Chicago) zaczyna się także słynna "Historic Route 66". W Chicago urodził się i studiował Walt Disney, debiutowała Maria Calls, wynaleziono pierwszy zamek błyskawiczny, założono Rotary Club, tu także znajduje się największa poza Paryżem kolekcja malarstwa impresjonistycznego. Zwiedzanie: centrum miasta - ulica Michigan na odcinku zwanym Złota Mila. Wieczorny lub dzienny rejs po kanałach i odnogach rzeki Chicago. Nocleg w Chicago.

Dzień 10- 15.09 CHICAGO
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Chicago. Panorama Chicago z tarasu widokowego słynnej Willis Tower (wcześniej znanej, jako Sears Tower), wizyta w Navy Pier - turystycznej przystani nad jeziorem Michigan, spacer Aleją Solidarności, gdzie znajdują się pomniki Kościuszki i Kopernika. Wizyta w dzielnicy Oak Park (miejsce narodzin Hemingway'a, zabytkowe wille Franka Lloyd'a) oraz przejazd przez słynny chicagowski uniwersytet. Nocleg w Chicago.

Dzień 11- 16.09  CHICAGO - LOS ANGELES
Wczesny wyjazd na lotnisko. Śniadanie w formie lunchbox. Odprawa i przelot do LA. Następnie zwiedzanie Los Angeles, miasta - marzenia większości początkujących aktorów liczących na błyskotliwą i szybką karierę.  Historyczne Pueblo meksykańskie - miejsce narodzin miasta, Hollywood - trotuar gwiazd, Chiński Teatr Graumana - odciski stóp i dłoni słynnych aktorów, napis Hollywood, Teatr Kodaka - miejsce rozdania "Oskarów", dalej zwiedzanie Beverly Hills - spacer ulicą Rodeo Dr - najdroższe sklepy dla najsłynniejszych gwiazd, Bulwar Zachodzącego Słońca. Nocleg w Los Angeles.

Dzień 12-  17.09 LOS ANGELES - PALM SPRINGS - PARK NARODOWY JOSHUA TREE - LAS VEGAS
Rano wyjazd w kierunku Las Vegas. Po drodze zatrzymamy się w Palm Springs - uwielbianym przez celebrytów i golfiarzy mieście (115 pól golfowych sprawia, że Palm Springs uważane jest za światową stolicę golfa). Leżące w sercu pustyni Colorado stanowi oazę, w której bywały i mieszkały takie sławy jak Elvis Presley, Al Capone, Frank Sinatra czy Albert Einstein. O sławie i popularności miasta zdecydowały gorące, mineralne źródła, gdzie woda podgrzewa się nawet do 180 stopni. Joshua Tree National Park, kolejny przystanek na naszej trasie - pustynny ekosystem, kamienny krajobraz, piękne formacje skalne, kaktusy i drzewa Joshua (Yucca brevifolia), od których Park, ustanowiony w 1994, wziął swoją nazwę. Wieczorem przyjazd do Las Vegas. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Las Vegas.

Dzień 13- 18.09 LAS VEGAS
Po śniadaniu zwiedzanie Las Vegas, "grzesznego miasta", nazywanego także "klejnotem pustyni" - współczesnego Eldorado. Pełno tu ekstrawaganckich budowli, wystawnych kasyn, religią jest łut szczęścia, językiem i Bogiem pieniądz, a czas odmierzają koła ruletki. Światową stolicę rozrywki, seksu i hazardu poznamy spacerując głównym bulwarem miasta (The Strip), gdzie podziwiać można wybuchające gejzery, tańczące fontanny, walki piratów i kanały Wenecji. Zatrzymamy się też w starej części Vegas gdzie kasyna pamiętają pierwsze klęski i wygrane wielkich hazardzistów Ameryki.  Wieczorem możliwość uczestniczenia w jednym ze spektakli, m.in. słynnego Cirque du Soleil. Nocleg w Las Vegas.

Dzień 14- 19.09 WIELKI KANION KOLORADO -WEST
Wcześnie rano wyjazd do Parku Narodowego Grand Canyon, uznawanego za największy cud natury USA. Po drodze postój przy zaporze Hoover'a.  Stan Arizona to surowa, pustynna kraina, pełną swoistego uroku, ludzkich dramatów związanych z jej indiańską historią, specyficzną, pionierską mentalnością potomków byłych hiszpańskich i meksykańskich kolonizatorów, indiańskich rezerwatów Apaczów, Navajo i Hopi i miasteczek z Dzikiego Zachodu. Wejście na szklaną kładkę nad Kanionem -Skywalk a następnie spacer wzdłuż Eagle Point i Guano Point. Dla chętnych możliwość przelotu widokowego samolotem lub helikopterem nad kanionem. Powrót na nocleg da Las Vegas.

Dzień 15- 20.09 PARKI NARODOWE ZION I BRYCE
Wczesnoporanny przejazd przez Kanion Czerwony (Red Canyon), do jednego z najbardziej nieziemskich i najdziwniejszych miejsc na naszej planecie - Parku Narodowego Bryce. Bryce zachwyca nie tylko ognisto-pomarańczowymi, żółtymi, czerwonymi i białymi kolorami, ale przede wszystkim niezwykłą strukturą i ukształtowaniem form skalnych. Następnie spacer monumentalnym wąwozem rzeki Dziewiczej w Parku Zion. Nocleg w Las Vegas.

Dzień 16- 21.09 DOLINA ŚMIERCI - BISHOP/MAMMOTH LAKES
Poranny wyjazd w kierunku słynnej Doliny Śmierci. Death Valley to najgorętszy obszar na kuli ziemskiej, całkowicie pozbawiony cienia i wody. Punkt widokowy Zabriskie Point oraz wizyta w centrum turystycznym Furnace Creek, następnie przejazd przez bezkres Doliny do miejscowości Bishop lub pobliskiego Mammoth Lakes na nocleg.

Dzień 17- 22.09 YOSEMITE - SAN FRANCISCO
Wyjazd do Parku Narodowego Yosemite, stanowiącego "muzeum" geologicznej przeszłości ziemi, wyrzeźbione przez lodowce przesuwające się tysiące lat temu kanionem rzeki Merced. Rosną tu potężne sekwoje - największe drzewa na naszej planecie. 318 jezior i niezapomniana górzysto skalna sceneria, sprawiły, ze Yosemithe jest uznawany za jeden z najpiękniejszych regionów wciąż dzikiej, nienaruszonej przyrody na terenie USA. Jest także najstarszym parkiem oddanym pod ochronę przez rząd USA. Wodospad Yosemite jest najwyższym na całym kontynencie północnoamerykańskim i trzecim najwyższym na świecie (2425 stóp / 739 metrów - widoczny tylko późną wiosną / wczesnym latem). Spacer po parku do najpotężniejszych i najstarszych żyjących organizmów świata, gigantycznych sekwoi oraz do wodospadu nazywanego "Welon Panny Młodej". Malowniczy punkt widokowy na klifową górę El Kapitan - najwyższą granitową bryłę na świecie oraz Half Dome - najbardziej stromą górę w Ameryce Północnej. Czas wolny w centrum turystycznym Parku. Następnie przejazd widokową, pełną serpentyn drogą przez park wśród niemal pionowych, poprzecinanych licznymi wodospadami, skał i soczyście zielonych łąk, porośniętych wiekowymi dębami, cedrami i jodłami. Przejazd do San Francisco uważanego za najpiękniejsze miasto USA. Nocleg w San Francisco.

Dzień1- 23.09 SAN FRANCISCO
Po śniadaniu zwiedzanie San Francisco, najbardziej liberalnego, nowoczesnego, modnego ośrodka miejskiego o niekonwencjonalnym charakterze, ostatniego bastionu cywilizacji oraz oazy kultury w zwariowanym amerykańskim świecie. Przejazd przez historyczny, już dwupoziomowy, most Oakland Bay Bridge, przejazd historycznym tramwajem kablowym, Chinatown, spacer najbardziej krętą ulicą świata, "ulicą kwiatów" - Lombard Str., dzielnica portowa Fisherman's Wharf - gdzie serwuje się świeże ryby i potrawy owoców morza/warto zjeść obiad/ rejs statkiem wokół wyspy i więzienia Alcatraz oraz pod mostem Golden Gate, przejazd przez most Golden Gate - punkt widokowy.  Nocleg w San Francisco.

Dzień 19- 24.09  SAN FRANCISCO - SANTA MONICA-LOS ANGELES
Całodniowy przejazd z San Francisco w kierunku Los Angeles. Odpoczynek i postój w słynnej miejscowości Santa Monica, która znana jest z pięknych plaż, molo i zakończenia drogi 66.  Nocleg w LA.

Dzień 20- 25.09 LOS ANGELES
Śniadanie. Wizyta w Uniwersal Studio. Nocleg w Los Angeles.

Dzień 21- 26.09 LOS ANGELES - MIAMI
Śniadanie, transfer na lotnisko i wylot do Miami. Kolacja i nocleg w Miami.

Dzień 22- 27.09 KENNEDY SPACE CENTER (PRZYLĄDEK CANAVERAL)
Wyjazd do Kennedy Space Center. Zwiedzanie ośrodka NASA. Widok na przylądek Canaveral, gdzie znajduje się ośrodek lotów kosmicznych im. J. F. Kennedy'ego oraz Stacja Sił Powietrznych Cape Canaveral.  Stąd startują rakiety USA w kosmos. Powrót do Miami. Kolacja i nocleg.

Dzień 23- 28.09 PARK NARODOWY EVERGLADES - MIAMI
Śniadanie i czas wolny. Następnie wyjazd do Parku Narodowego Everglades leżącego na Florydzie, niemalże na przedmieściach Miami, w odległości 70 kilometrów od tej metropolii. Park słynie z terenów bagiennych, których powierzchnia wynosi 6100 kilometrów kwadratowych. Jest bezkresnym "morzem traw", pokrywającym bagna z aligatorami i jadowitymi wężami czającymi się na każdym kroku. Powrót do Miami. Zwiedzanie Miami, które stanowi jedno z najważniejszych centr światowych finansów, handlu międzynarodowego, kultury, mediów, rozrywki i sztuki. W 2008 roku magazyn Forbes wyróżnił Miami jako "najczystsze miasto Stanów Zjednoczonych". W Downtown Miami znajduje się największe skupisko międzynarodowych banków w Stanach Zjednoczonych, a zarazem siedziby wielu korporacji. Dystrykt Civic Center jest z kolei wielkim centrum szpitali, instytutów badawczych, ośrodków medycznych oraz branż biotechnologicznych. Port of Miami, znany jako "Rejsowa Stolica Świata", przyjmuje każdego roku największą liczbę rejsów prywatnych oraz liniowców wycieczkowych spośród wszystkich portów świata. Miami nosi również przydomek "Stolicy Ameryki Łacińskiej", jako że stanowi 2 największe amerykańskie miasto (po El Paso w Teksasie), w którym ponad połowa mieszkańców za swój język ojczysty uznaje hiszpański. Kolacja. Nocleg.

Dzień 24- 29.09  MIAMI
Śniadanie. Czas wolny. Plażowanie lub zakupy w Aventura Mall.

Dzień 25-  30.09 MIAMI
Po śniadaniu czas wolny w Miami. Wyjazd na lotnisko. Wylot do Warszawy.

Dzień 26- 01.10.20 WARSZAWA
Przylot do Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych. Zakończenie imprezy.