Madryt, Toledo i Aranjues

Madryt-_logo.JPG

 10-14.10.2017

1 DZIEŃ
Zbiórka na lotnisku 2 godziny przed wylotem, odprawa i przelot do Madrytu. Transfer do hotelu. Po drodze krótki przejazd autokarem przez miasto. Zakwaterowanie, nocleg.

2 DZIEŃ – TOLEDO - MADRYT
Śniadanie w hotelu. Następnie całodzienny wyjazd do Toledo  z miejscowym pilotem. Toledo, znajduje się jakieś 70 km od Madrytu i wzniesione na wzgórzu, które okala rzeka Tag. Największą atrakcją jest tu bez wątpienia wspaniała Katedra (jedna z ważniejszych katedr w Hiszpanii) zwana „Katedrą Muzeum” ze względu na to, iż można w jej architekturze dostrzec wiele stylów architektonicznych (wewnątrz zobaczymy między innymi dzieła El Greco czy Goi) a także twierdza – Alcazar z XI wieku (w późniejszych czasach zniszczona i odbudowana na nowo), która mieści dziś Muzeum Wojska.
W mieście mamy też okazję zwiedzić zrekonstruowany dom, w którym przebywał słynny artysta grecki. W Toledo na szczególną uwagę zasługuje misternie zdobiona La Sinagoga del Transitio (dziś mieści się tu Muzeum Sefardyjskie) i synagoga Santa Maria la Blanca a także kościół San Juan de los Reyes, gdzie miała być pochowana para monarsza Ferdynand i Izabela (pochowani zostali jednak w Grenadzie), a który zachwyca zwłaszcza wspaniałym krużgankiem. Inne warte uwagi kościoły: między innymi San Tome – dawny meczet, gdzie znajduje się obraz El Greco, San Roman z XII wieku i wiele innych. Spacerując po mieście możemy też dostrzec pozostałości po dawnych rzymskich i średniowiecznych budowlach (między innymi bramy miejskie). Dla miłośników malarstwa wielką atrakcją będzie bez wątpienia galeria sztuki w dawnym renesansowym szpitalu Museo-Hospital de Santa Cruz.
Powrót do Madrytu, zwiedzenie Pałacu Królewskiego, obiadokolacja, nocleg.

3 DZIEŃ - MADRYT
Śniadanie.  Spacer po najstarszej części Madrytu (tzw. Madryt średniowieczny i habsburski z miejscowym pilotem). Spacer w okolicach egipskiej świątyni Templo Debod z II wieku p.n.e., Parku Sabatiniego, Plaza de Oriente z operą, wspaniałego Pałacu Królewskiego, gdzie w IX wieku Muzułmanie założyli osadę o nazwie Mayrit i katedry. Dalej nasz szlak będzie prowadził przez tzw. Dzielnicę Habsburską, gdzie znajdują się najstarsze budowle cywilne w Madrycie, takie jak dom rodziny Lujanes z XV wieku, dom rodziny Cisneros z XVI wieku czy barokowy budynek dawnego ratusza miejskiego. Aby poznać smaki Hiszpanii i Madrytu udamy się do hali targowej San Miguel, w której znajdują się stoiska z owocami morza, wędlinami, serami, owocami, winem i słodkimi przysmakami. Następnie wędrówka wąskimi uliczkami śladami średniowiecznego miasta poprzez plac La Paja i plac Świętego Andrzeja, w stronę Muzeum Korzeni znajdującego się w miejscu dawnego pałacu z XVI wieku należącego do rodziny Vargas. W tym zakątku wg legendy mieszkał na przełomie XI i XII wieku patron Madrytu św. Izydor Oracz. Dalej do Głównego Placu - Plaza Mayor, na którym odbywało się wiele ważnych wydarzeń, ale także walki byków i procesy inkwizycji. Następnie nasz szlak będzie prowadził przez calle Arenal, koło najsławniejszej pijalni czekolady w Madrycie, San Gines i XVI-wiecznego Klasztoru Descalzas Reales. Nasz spacer zakończymy na placu Puerta del Sol, gdzie co roku Madrytczycy świętują nadejście nowego roku jedząc 12 winogron.
Czas wolny na obiad. Następnie dalsze zwiedzanie Madrytu. Powędrujemy ulicą Alcala i wjedziemy na taras widokowy Circulo de Bellas Artes, aby obejrzeć przepiękny widok roztaczający się na stary Madryt . Następnie udamy się w stronę placu i fontanny bogini Cibeles (ulubionego miejsca kibiców klubu piłkarskiego Real Madrid), ratusza Madrytu nazywanego Palacio de Cibeles oraz bramy Puerta de Alcala. Dla relaksu przejdziemy do Parku Retiro, gdzie znajduje się najstarsze drzewo w Madrycie, pomnik upadłego anioła oraz pałace: Kryształowy i Velazqueza. Następnym punktem programu będzie Paseo del Prado zwane również pasażem sztuki, gdzie znajdują się między innymi dwa największe muzea: Muzeum Prado i Muzeum Sztuki Współczesne Reina Sofia. Następnie udamy się na Dworzec Atocha, w którego wnętrzu znajduje się ogród tropikalny i sadzawka z żółwiami. Nasz spacer po tej okolicy zakończymy w okolicy Muzeum Caixa Forum słynącego m.in. z pięknego ogrodu wertykalnego i Dzielnicy Literackiej, gdzie w jednym z klasztorów został pochowany twórca „Don Kichota z La Manczy” M. Cervantes i gdzie znajduje się dom sławnego hiszpańskiego dramaturga, Lope de Vega.  Zwiedzanie  Muzeum Prado. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

4 DZIEŃ - ESCORIAL-VALLE DE LOS COSIDO-AVILA
Śniadanie w hotelu. Całodzienny wyjazd  z miejscowym pilotem do Escorial i Valle de Los Cosido oraz  Avili.
Monasteiro de Escorial, znajduje się około 50 km od Madrytu i wpisany został na listę UNESCO. Ten imponujący zespół klasztorny wybudowany został na polecenie Filipa II po zwycięskiej bitwie nad Francją (było to w dzień imienin Wawrzyńca, stąd patron klasztoru). Widoczny jest już z daleka i jest doskonałym przykładem budowli symbolizującej Złoty Wiek Hiszpanii. Łączy z jednej strony surowość szarego granitu, z drugiej zaś przepych pomieszczeń pałacowych. Posiada ponad 1200 drzwi, 2600 okien i 86 klatek schodowych – te liczby mówią same za siebie. Na terenie ogromnego kompleksu znajduje się nie tylko sam budynek klasztorny ale też biblioteka (z bezcennymi rękopisami), panteon (a właściwie panteony – panteon królewski i panteon infantów), apartamenty królewskie, bazylika, muzeum czy galeria sztuki. W panteonie znaleźli miejsce swojego wiecznego spoczynku niemal wszyscy monarchowie hiszpańscy wraz z ich rodzinami. Valle de los Caidos, znajduje się niedaleko Ecorial i warte jest zobaczenia ze względu na swą wagę historyczną, a także architektoniczny kunszt. To obszar – mauzoleum, który poświęcony został ofiarom wojny domowej. Na pierwszy rzut oka widać wielki biały krzyż ze zdobnym cokołem na wzniesieniu ale duże wrażenie robi podziemna – wykuta z granitowej skale bazylika, do której prowadzi długi tunel. Znajdują się tu groby gen. Franco, czy de Rivery, a także urny z prochami wielu  poległych podczas krwawej wojny (w zamkniętej krypcie).
Avila, znajduje się w odległości około 110 km od stolicy Hiszpanii i  uwaga – jest najwyżej  położonym miastem w całym kraju (na wysokości 1128 metrów n.p.m). Najbardziej charakterystyczną i chyba najbardziej znaną budowlą w mieście są Las Murallas – czyli mury obronne otaczające Avilę i zbudowane przez rycerzy chrześcijańskich po rekonkwiście. Były (i są nadal) one naprawdę imponujące – wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że miały one prawie 3 metry grubości, prawie 4 metry wysokości i posiadały aż 90 wież obronnych. Robią naprawdę wielkie wrażenie – zwłaszcza, gdy będziemy je podziwiać z okolicy Cuarto Postes (cztery kolumny połączone ze sobą ozdobione herbem miasta i z krzyżem w samym środku).  Często nawet pałace wchodziły w obręb murów okalających miasto, podobnie zresztą jak ściany katedry z XIII/XIV wieku. Ponieważ patronką miasta, która z resztą tu właśnie się urodziła jest św. Teresa, to ślady jej kultu możemy znaleźć w wielu miejscach Avila – posągi, pomniki, witraże w kościołach. Poza tym koniecznie trzeba będąc w mieście wejść do Basilica Sa Vincente (powstała w miejscu męczeństwa świętego), gdzie zobaczymy wspaniały baldachim w stylu orientalnym zawieszony nad grobowcem, nieco dalej poza centrum natomiast znajduje się XV – wieczny Monasterio de San Tomas, gdzie pochowany został syn Ferdynanda i Izabeli don Juan i Muzeum Sztuki Orientalnej, a który przez pewien czas stanowił letnią rezydencję królewską. Oczywiście wewnątrz miejskich murów możemy zobaczyczyś jeszcze wiele innych kościołów, klasztorów czy pałaców, poza tym warto jest też przejść ścieżkę wartowników na szczycie murów obronnych.  Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

5 DZIEŃ – ARANJUES
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie i dalej wyjazd z bagażami do Aranuejs  z miejscowym pilotem.  Aranjues, leży 48 km od stolicy i poszczycić się może zielonymi obszarami (zwłaszcza wokół pałacu), które przyciągają mieszkańców zatłoczonego Madrytu na weekendowy odpoczynek. Zwiedzić tu możemy Pałac Królewski – kilkakrotnie przebudowywany, dziś reprezentuje styl klasycystyczny. Wnętrza kryją znakomite pomieszczenia m.in Salę Tronową, Salę Porcelanową (pokryta białymi płytkami porcelanowymi prezentującymi różne scenki), a także Komnata ozdobiona pond 200 małymi obrazkami wykonanymi z papieru ryżowego – kunsztowna robota. Odpocząć po zwiedzaniu możemy w jednym ze znakomitych ogrodów – Porterre, Ogród na Wyspie, Ogród Książęcy z zabytkowymi budowlami. Powrót do Madrytu. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.