Nieznane Bałkany: Macedonia, Kosovo, Albania 27.04-04.05.2019
cao.jpg

Wylot z Wrocławia  lub Warszawy Okęcię

27.04.2019- Po dotarciu do stolicy Macedonii - Skopje, zakwaterowanie w hotelu- później spacer na Macedonia Plac oraz do Starego i Nowego Miasta połączonych Kamiennym Mostem. Stara Čaršija - dawny turecki bazar położony u stóp wzgórza z twierdzą Kale. To orientalna w charakterze plątanina uliczek z warsztatami, meczetami i łaźniami oraz zabytkowymi zajazdami.  Nocleg w Skopje.

28.04.2019-śniadanie,  dalsze zwiedzanie stolicy Macedonii i Muzeów w Skopje: Matki Teresy, Archeologicznego, Historii oraz Holocaustu. Nocleg w  Skopje.

29.04.2019- śniadanie -Następnie przejazd do Prištiny, stolicy Kosowa, zobaczymy m.in. futurystyczną bryłę biblioteki, miejską promenadę, pomnik Skanderbega, plac Matki Teresy oraz barwny pomnik Newborn - pochodzący z 2008 r. symbol ogłoszenia niepodległości Kosowa. Dalej odwiedzimy Graczanicę - jeden z kosowskich monastyrów wpisanych na listę UNESCO. Przejazd do  Skopje. Nocleg w hotelu w mieście Skopje.

30.04-2019 – śniadanie  , przejazd do Kanionu Matka - najpiękniejszego w Macedonii, utworzonego na rzece Treska w pobliżu stolicy, Skopje. Rejs łódkami, zwiedzanie jaskini oraz dla chętnych cerkwi św. Mikołaja z XIII w. Pózniej przejazd do Tetowa- miejscowość słynie z unikatowego meczetu Šarena Džamija, czyli Malowanego Meczetu.  Jego elewacja, a przede wszystkim wnętrze, jest niezwykle bogato pokryte malowidłami o bardzo intensywnych barwach i różnorodnych wzorach. Wyjazd do Ohrid, zwiedzanie miasta. Podczas spaceru zobaczymy m.in. antyczny teatr, zwiedzimy cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami oraz wzgórze Plaošnik. Dla chętnych wejście na mury Twierdzy cara Samuela górującej nad miastem. Zwiedzanie zakończy pocztówkowy widok na cerkiewkę św. Jovana Kaneo, usytuowaną na wysokim klifie ponad wodami jeziora.

01.05.2019-śniadanie. Po śniadaniu przejazd w kierunku Albanii, przez miasto o tureckiej nazwie Elbasan położone nad rzeką Szkumbin, rozdzielającą Albanię na część północną i południową. Udamy się do stolicy i największego miasta Albanii - Tirany. Spacer po nim rozpoczniemy od Placu Skanderbega - największego bohatera narodowego Albanii. W sercu współczesnej Tirany znajduje się najstarszy zabytek stolicy - XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya. Ponadto zobaczymy Piramidę (kiedyś mauzoleum Envera Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok - teren niedostępny dla zwykłych obywateli w czasie reżimu komunistycznego. Czas wolny. Powrót do Ohrid.

02.05.2019- śniadanie ,  wycieczka - rejs statkiem do Zatoki Kości i do monastyru św. Nauma, mistycznego miejsca, gdzie według legendy przykładając ucho do grobowca można było usłyszeć bicie serca świętego. Znajdziemy się także w niesamowitym miejscu, gdzie słychać jedynie odgłosy przyrody. To rezerwat źródeł rzeki Czarny Drim.

03.05.2019 – śniadanie , czas wolny

04.05.2019 – śniadanie, czas wolny   i wyjazd na lotnisko w Skopje, wylot do Polski

Cena : 2975 PLN/osoba z Wrocławia- 1 miejsce dla Pana na dokwaterowanie!

            2850 PLN/osoba z Warszawy- brak miejsc!

 


Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem rejsowym z Wrocławia do Skopje przez Warszawę, opłaty lotniskowe, bagaż 23 kg + 8 podręczny ; zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych –hotele 3 i 4 *** : 3 noclegi w Skopje  i 4 noclegi w Ohrid), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, śniadania, , opiekę przedstawiciela biura Euro 90, ubezpieczenie Signal-Iduna(NNW, KL, Choroby Przewlekłe ,  i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, dodatkowych posiłków, opłaty klimatycznej ok. 1-1,5 EUR/dzień/os.  oraz innych wydatków osobistych. Orientacyjny koszt uczestnictwa w całym programie - 120 EUR/os, płatne  na miejscu.

Mała grupa 16-20 osób.